Ako vybrať správny zdroj na ohradník?

Zdroje, generátory impulzov pre elektrické ohradníky

Základom každého elektrického oplotenia  je zdroj alebo generátor impulzov. Je to zariadenie , ktoré generuje impulz vysokého napätia. Ide o sústavu transformátor – kondenzátor – riadiaca elektronika.                                                                 

  • Pri rozhodovaní, aký zdroj potrebujem, si musím uvedomiť: 
  •                                                    
  •  – či mám  zdroj prúdu zo siete, alebo musím použiť batériu                                                                                     
  • – akú veľkú ohradu budem stavať                                                                                        
  • –  pre aké zvieratá budem stavať.      Pozri : Poďme stavať ohradu 2

Zdroj napájaný zo siete 230 V

Pokiaľ je možné, odporúčame zvoliť si zdroj, napájaný zo siete 230 V. Tieto zdroje majú minimálne prevádzkové náklady – príkon sa pohybuje v rozmedzí 3 – 7 W. Oproti batériovým typom majú  oveľa lepší pomer výkon/cena. Sieťové zdroje je vhodné použiť aj tam, kde samotná  ohrada je vzdialená od siete aj 400 m, ale možno technicky doviesť impulz (pre napätie 230V) až k ohrade pomocou prívodného kábla.

Batériové a kombinované zdroje impulzov

Batériové zdroje použijeme všade tam, kde nie je možné použiť sieťové. Slabšie zdroje je možné napájať alkalickými jednorazovými 9V batériami. Batéria má životnosť, podľa jej kapacity a spotreby ohradníka 0,5 až 2 roky. Pri použití prepojovacieho kábla možno aj tieto slabšie zdroje napájať z 12V autobatérie. Silnejšie zdroje sú potom napájané iba 12V autobatériami.

Tieto typy možno doplniť solárnym panelom, ktorý predlžuje dobu medzi jednotlivými dobíjaniami batérie. Nevýhodou použitia solárneho panelu je jeho obstarávacia cena a tiež skutočnosť, že ohradník nemožnosť schovať pred zlodejmi, lebo ukrytý solárny panel nefunguje.

Pri použití autobatérie treba predovšetkým pamätať na nutnosť náhrady pri nabíjaní a na to, že nemôžem použiť batériu, ktorá tzv. zostane na dvore, ale novú, ktora bude mať minimálne samovoľné vybíjanie. Rovnako aj autobatérie sú vyhľadávaným artiklom zlodejov.

Pri kúpe batériových ohradníkov je potrebné použiť typ, ktorý má minimalizovaný príkon.

Výkon zdroja

Dôležitým údajom pre správnu voľbu zdroja je jeho výkon. Ten je charakterizovaný energiou impulzu, uvádzanou v J /jouloch/ a výstupným napätím pri odpore ohrady 500 Ω. Napätie na prekonanie odporu kože zvierat je potrebných minimálne 2000 V. U menej citlivých zvierat ako je hovädzí dobytok a ovce skôr 3000 V. Pre citlivé zvieratá, ako sú kone a psy stačí zdroj s výkonom do 1 J, pre hovädzí dobytok a ovce treba zdroj s výkonom nad 3 J. Popri základných technických údajoch je potrebné pri voľbe zdroja zistiť aj to, či má ohradník iné možnosti využitia v praxi. Okrem možnosti optimalizovať príkon u batériových ohradníkov, majú ohradníky kontrolu uzemnenia a to aj u batériového typu. U silnejších zdrojov je dobré mať ohradník s možnosťou napojenia polovičného výkonu. Predovšetkým pre kone a malé ohrady, napr. v zime je vhodnejšie využiť slabší výkon. Ďalším výborným doplnkom zdroja impulzov je digitálny ukazovateľ. O každom úbytku napätia na ohrade vyšším ako 100 V je obsluha informovaná. Dôležitou funkciou batériových zdrojov, ktoré používajú ako zdroj autobatériu, je funkcia odpojenia batérie pred jej úplným vybitím. Úplné vybíjanie autobatériu poškodzuje a znižuje jej životnosť. Niektoré typy ohradníkov môžu byť vybavené kontrolou prerušenia ohrady. Všetky zdroje elektrického hradenia, ktoré kúpite v našom e-shope, majú trojročnú záruku.

Na záver…

Z legislatívy  EÚ je dané, že do ohrady môže prúdiť výkon max 5 J.

Aj keď máte generátor 15 J, je prispôsobený tak, že v bežnom zaťažení dodáva max 5 J a v prípade zaťaženia (prerastajúca tráva, mokro, ..) tak začne pridávať svoj výkon, napríklad až na 15 J, ale vďaka týmto všetkým stratám v ohrade stále nebude viac ako 5 J.

Takže hlavnou otázkou je skôr to, ako bude ohrada dlhá a zaťažená a podľa toho voliť generátor s dostatočnou rezervou.

V otázke napätia je pre nás najdôležitejší výstupný údaj. To je nosič práve toho impulzu. Čím vyšší je, tým lepšie sa impulz v ohradníku šíri. Hodnota tohto napätia klesá práve rôznymi prekážkami /tráva, uzol na lanku/, odporom vodiča a okolitými podmienkami. Aby ohradník "kopal" tým svojím deklarovaným výkonom, je potreba zabezpečiť aspoň napätie 3 kV.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.