Poďme spolu stavať ohradu
Na stálu ohradu budete potrebovať koly alebo pevné stĺpiky. Najčastejšie používaným riešením sú drevené koly – ich variabilita umožňuje postaviť stabilnú ohradu v rôznych typoch terénu. Môžeme použiť aj systém, drevený kôl a plastová tyčka. Drevené koly zatĺkame pomocou zatĺkača kolov, ktorý stavbu ohrady veľmi uľahčí. Môžeme použiť i vrták na prehĺbenie otvoru, do ktorého zasunieme kôl.
Ak sme sa rozhodli stavať pevnú – stálu ohradu s použitím drevených kolov, treba si vybrať koly s čo najdlhšou životnosťou, čím zvýšime životnosť vášho elektrického obradníka.
Aké drevené koly vybrať na stavbu?
Na koly môžeme použiť drevo tohto druhu: agát, dub, smrek.
agátové koly
sú prakticky vhodné všade. Pri štiepanom agáte je nevýhoda jeho vzhľad. Štiepané agátové koly sú každý iný, často na sebe majú jednu stranu s kôrou (tá neskôr opadá) a nie sú väčšinou úplne rovné. Štiepané agátové koly sú vhodné pre stavbu ohrád v suchom prostredí – na rozdiel od duba. Agát obsahuje prírodné jedovaté silice, vďaka ktorým nie je potreba koly impregnovať proti škodcom. Agátové koly sa rozdeľujú podľa spôsobu kotvenia:
– tenšie koly – tie sa kotvia do vŕtaných dier
– silné a rovné koly – vhodné pre kotvenie pomocou zatĺkača kolov
Z agátu sa vyrábajú tiež brúsené koly. Tie sú oproti štiepaným úplne rovné, nemajú však takúto pevnosť. Sú vhodné napríklad pre stavbu pastierskych prístreškov.
dubové koly
– vhodné na stavbu ohrád s trvale vlhkou pôdou, okolo potokov, v mokradiach,
– nevhodné sú do piesočných a kamenistých pôd
Ohradové koly z dubového dreva odporúčame používať v prostredí, ktoré je celoročne nasiaknuté vodou. V takom prípade je ich životnosť až 50 rokov. Naopak v suchej pôde alebo v pôde opakovane zaplavovanej a zase vysychajúcej vydrží dubový kôl len niekoľko málo rokov.
smrekové koly
– vhodné pre suché lúky
– nevhodné pre stavbu ohrád v mokradiach
Na stavbu ohrád sa používajú smrekové koly frézované a môžu byť aj tlakovo morené. Robia sa v šírkach od 6 cm do 16 cm a v dĺžkach od 150 cm do 200 cm. Vďaka moreniu majú smrekové koly na ohradu dlhú životnosť, reálne sa dá počítať s dobou 10 rokov. Pokiaľ nie je smrek morený, vydrží cca 5 rokov, potom hnije.
Problematické miesto pri smrekových koloch je oblasť, kde sa stýka zem a vzduch. V týchto miestach dochádza najčastejšie k zahnívaniu. Koly je vhodné pravidelne ošetriť, predĺži sa tak ich životnosť.
Ako zatĺkať koly?
Pri zatĺkaní kolov je pravidlo, že kôl do 1/4 dĺžky má skončiť v pôde.
Prečítajte si tiež, aké vodiče sú vhodné pre elektrický ohradník na stavbu ohrady.
Pevné stĺpiky
Plastové alebo laminátové tyčky sa používajú prevažne na stavbu dočasnej ohrady, prípadne k predeleniu pasienku. Pri výbere výšky tyčiek je rozhodujúcim faktorom tiež to, aký druh zvierat budeme oplocovať, ako husto budeme dávať lanká či pásku. Výška tyčiek je od 90 – 160 cm. Plastové tyčky nie sú vhodné do rohov ohradníka pre ich nestabilnosť, tam použite drevený kôl. Pre väčšiu stabilitu sa u vyšších ohradníkov odporúčajú tyčky s dvojitým špicom.
Pridať komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.